Rządowy Program „KLUB” – edycja 2023-2025

Przez blisko 2 miesiące prowadziliśmy zajęcia dla naszych klubowiczek, finansowane dzięki środkom otrzymanym z Rządowego Programu „KLUB” – edycja 2023-2025. Zajęcia zorganizowane zostały w formule treningów przygotowujących do zdania jednej z odznak jeździeckich wprowadzonych przez Polski Związek Jeździecki. Nasze klubowiczki przygotowywały się do egzaminów na odznakę „Jeżdżę konno”, Brązową Odznakę Jeździecką oraz Srebrną Odznakę Jeździecką. Podsumowanie treningów nastąpiło w ostatnim tygodniu września, kiedy w Stajni Podkowa Gruszczyn zdawały (z sukcesami) egzaminy uprawniające do otrzymania poszczególnych odznak.

Warto dodać, że ze środków otrzymanych z Rządowego Programu „KLUB” – edycja 2023-2025, KJ Runowo sfinansował również profesjonale przeszkody umożliwiające prowadzenie treningu skokowego.

Pobierz plakat w formacie PDF: kliknij tutaj >

3 września 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

W miniony weekend nasza liczna klubowa załoga wzięła udział w zawodach regionalnych i towarzyskich w skokach przez przeszkody w Stajni Oxer w Paruszce. Nasze pary wzięły udział w następujących konkursach:

– zabawowym dla dzieci na kucach (przebierany): Mikołaj i Feniks, Hania i Pover G, Michalina i Siwy, Oliwia i Feniks, Liliana i Lady, Jagoda T. i Pover G oraz Kaja i Feniks;

– mini LL 50 cm (przebierany): Lena i Siwy, Jagoda T. i Pover G, Julka P. i Garden;

– LL 70 cm: Tosia i Elvis, Julka K. i Luna.

Nasi zawodnicy przygotowali nie tylko sportową formę, ale i wspaniałe zabawne stroje. Dwoje zawodników zaliczyło swoje konkursowe debiuty, a pozostali zdobyli bezcenne doświadczenia, które z pewnością wykorzystają na kolejnych zawodach.

27 sierpnia 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

W przedostatnią niedzielę wakacji pojechaliśmy na zawody skokowe do Raduszyna koło Murowanej Gośliny. Odbywają się one corocznie w ramach Festynu Żelaznej Podkowy. Dobra letnia pogoda, bliskość obiektu od naszej stajni i chęć sprawdzenia po wytrwałych wakacyjnych treningach sprawiły, że wybraliśmy się w bardzo dużej grupie zawodniczek, trenerów, luzaków, kibiców i rodzin. Były wśród nas zarówno debiutantki, jak i doświadczone amazonki. W Raduszynie spędziliśmy praktycznie cały dzień, a humorów nie mogły nam popsuć nawet drobne problemy natury technicznej,  czy też popołudniowa ulewa. W Raduszynie KJ Runowo reprezentowany był przez Zosię na Gali, Hanię i Jagodę na Pover G, Olgę i Jagodę na Argo, Julkę K. na Lunie, Julkę P. na Gardenie oraz Tosię na Elvisie. Zaprezentowaliśmy się w konkursach od Zabawowego 30, aż po LL.

22 lipca 2023 - egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką

W dniu dzisiejszym Tosia zdała egzaminy na Brązową Odznakę Jeździecką w stajni Podkowa Gruszczyn.

9 lipca 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

Od początku lipca w Stajni Runowo prowadzony był obóz jeździecki, w którym brała udział większość naszych klubowiczek. Obóz zakończył się dwoma spektakularnymi wydarzeniami. Pierwszym był sobotni pokaz kadryla w wykonaniu wszystkich uczestniczek obozu. Publiczność zgodnie orzekła, że był on niezwykle dopracowany i widowiskowy.

Z kolei w niedzielę pięć par wystartowało w konkursie skoków w Baborówku. Były to kolejno Lena na Siwym i Julka P. na Gardenie w konkursie kuców, a następnie Olga na Argo, Julka K. na Lunie oraz Tosia na Elvisie. Wszystkie pary spisały się świetnie, większość przejazdów była czysta, Lena dodatkowo zajęła czwarte miejsce. Warto dodać, że w Baborówku dopingowała wyjątkowo duża grupa luzaków i rodziców, a warunki pogodowe były niezwykle trudne, ze względu na panujący upał.

3 czerwca 2023 - Festyn Jeździecki z okazji Dnia Dziecka

W pierwszy czerwcowy weekend, na terenie Stajni Runowo, odbył się Festyn Jeździecki z okazji przypadającego dwa dni wcześniej Dnia Dziecka. Głównym punktem programu były zawody skokowe w kilku kategoriach – przejazd przez drągi, 30 cm, 55 cm oraz 75 cm. Pierwsze dwa były konkursami na dokładność, natomiast kolejne dwa – konkursami zwykłymi.

W konkursach zaprezentowało się ponad 40 amazonek i jeźdźców, zarówno z KJ Runowo, Stajni Runowo, jak i gości z innych stajni. Startowali zarówno zupełnie młodzi adepci sztuki jeździeckiej, jak i członkowie naszej Sekcji Starszaków. W dwóch najwyższych konkursach kolejność na podium była następująca:

Konkurs 55 cm: 1 miejsce Hanna Rugała na Power G, 2 miejsce Lena Węcławowicz na Siwym, 3 miejsce Nikola Grzewka na Natti Samer Martini.

Konkurs 75 cm o puchar Burmistrza Trzcianki, Pana Krzysztofa W. Jaworskiego: 1 miejsce Antonina Kaczmarek na Elvisie, 2 miejsce Jagoda Jeske na Argo, 3 miejsce Nikola Grzewka na Irwicie.

Na Festynie mieliśmy także wiele innych atrakcji. W przerwie między zawodami odbyły się wyścigi Hobby Horse, przez cały czas trwał konkurs plastyczny dla dzieci, a także loteria dla wszystkich naszych gości. Jak na każdym dobrym festynie, nie brakowało domowych ciast, kawy, herbaty, makaronu i kiełbasek z grilla 🙂 Dostępne było też stoisko Bruge, gdzie pasjonaci jazdy konnej mogli uzupełnić braki sprzętowe.

Cale wydarzenie udało się zorganizować dzięki wsparciu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, burmistrza Trzcianki, a także grupy sponsorów.

Festyn nie odbyłby się jednak przede wszystkim bez wielodniowej pracy właścicieli Stajni Runowo, trenerów oraz członków KJ Runowo. Było to dla nas wszystkich duże wyzwanie organizacyjne, ale też ogromna satysfakcja, gdy widzieliśmy zadowolonych gości, bawiących się i dopingujących od godziny 11:00 do późnego popołudnia. Mamy nadzieję powtórzyć podobną imprezę w przyszłości.

Stajnia Runowo zaprasza na festyn jeździecki z okazji dnia dziecka, 3 czerwca 2023, godzina 11:00

28 maja 2023 - egzaminy na Srebrną Odznakę Jeździecką

W ostatnią niedzielę maja Olga zdała egzaminy na Srebrną Odznakę Jeździecką w stajni Podkowa Gruszczyn.

3 maja 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

Na dzień święta narodowego przypadał koniec obozu, w którym udział brało wiele zawodniczek naszego klubu, a także zawody w stajni Oxer w Paruszce. Obiekt ten odwiedziliśmy półtora tygodnia wcześniej na treningu wyjazdowym. W zawodach wzięły udział trzy nasze pary. Były to kolejno: Julka na Gardenie oraz Tosia na Elvisie w zawodach mini LL 60 oraz Olga na Mai w L 100. Dodatkowo Kaja i Lilka reprezentowały nas w Hobby Horse 45.

Bardzo dobry czysty start zaliczyła Tosia na Elvisie, plasując się na ósmym miejscu. Julka na Gardenie ukończyła oba przejazdy, po raz pierwszy startując na takiej wysokości. Dla Olgi i Mai te zawody były przede wszystkim polem do zbierania doświadczenia, pierwszy raz startowały w konkursie dwufazowym na tej wysokości.

23 kwietnia 2023 - trening wyjazdowy

Piękną kwietniową niedzielę poświęciliśmy na trening wyjazdowy w stajni Oxer w Paruszce. Wyjechaliśmy tam w bardzo licznej grupie – większość członków KJ Runowo, pełna kadra trenerska i siedem koni! Trening wyjazdowy jest świetnym przetarciem dla osób i koni, które nie mają doświadczenia w zawodach, bo właściwie wszystko przebiega jak w dniu zawodów. Spotkanie w stajni, przygotowanie i załadunek koni, wyjazd. Przybycie na obiekt, przygotowanie koni, rozprężalnia i start. Z punktu widzenia konia wszystko wygląda jak na zawodach, a dla jeźdźca pozostaje jednak większy margines swobody. Ale również dla bardziej doświadczonych zawodniczek to okazja na szlifowania umiejętności.

Cały obiekt pozostawał do naszej dyspozycji, założony trening przebiegł zgodnie z planem, wszystkie amazonki miały okazję swobodnie zapoznać się z parkurem, a następnie przejechać go zgodnie z wytycznymi instruktorów. Pogoda okazała się bardzo sprzyjająca, ulewa przyszła dopiero po zakończeniu bardzo długiego treningu. Mamy nadzieję powtarzać takie wyjazdy w kolejnych miesiącach.

19 marca 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

Bezsprzecznie trzeba ogromnej determinacji, by wstać w niedzielę o 3 w nocy, żeby o 4:15 być już w stajni. Szczególnie, gdy jest się nastolatkiem! A to właśnie młodzież reprezentowała nasz klub w zawodach w Stajni Sportowo Rekreacyjnej Cavallino w Brzozie k/Bydgoszczy. Nasze pary: Lika – Felek, Julia – Siwy, Tosia – Elvis i Olga – Maja, jak zawsze dały z siebie wszystko. Z dumą patrzyliśmy, jak każda z zawodniczek mierzy się ze swoimi wyzwaniami, jak po niepowodzeniu mobilizująca, sportowa złość prowadzi je do oczekiwanych efektów. Dziękujemy Dziewczyny, Trenerzy, Rodzice, Luzaczko – Julio i nasze kochane Konie!

11 marca 2023 - spotkanie organizacyjne Sekcji Starszaków

Pomimo, że na zawodach KJ Runowo reprezentowany jest przede wszystkim przez nastoletnią młodzież, na koniach chętnie jeżdżą również osoby 18+. Dlatego postanowiliśmy powołać nieformalną Sekcję, która skoncentrowana będzie na ćwiczeniach nie zawsze związanych z uczestnictwem w zawodach, a położy duży nacisk również na inne aspekty pracy z koniem (np. praca z ziemi). W marcowy weekend Sekcja powołana została do życia, a już wkrótce odbędą się pierwsze zajęcia. Szerzej o sprawie wkrótce we Wpisach.

21 stycznia 2023 - zawody w skokach przez przeszkody

Kolejny rok działalności rozpoczęliśmy 14 stycznia od spotkania wszystkich członków klubu,
na którym ustaliliśmy plany i cele na kolejne dwanaście miesięcy.

Już tydzień później wyjechaliśmy na zawody na poznańską Wolę. Po zimie 2022 roku, gdy nie dojechaliśmy na zawody ze względu na szalejący huragan, wydawało się, że i tym razem natura stara się pokrzyżować nasze plany, sprowadzając nad Wielkopolskę śnieżyce, których nasz region nie widział od początku zimy. Uprzedzając fakty – stawiliśmy się na zawodach w
komplecie i na czas, choć jazda z przyczepami i końmi po nieodśnieżonych i śliskich drogach jest wyzwaniem co najmniej tak trudnym jak pokonanie parkuru. Brawa dla kierowców!

Jeśli chodzi o same zawody, to startowaliśmy w dwóch grupach. Rano, w konkursie Debiuty 30 startowały Tosia na Elvisie, Lena na Feniksie i Julka na Gardenie. Wszystkie amazonki ukończyły swoje przejazdy, wspólnie z końmi zrealizowały cele treningowe, a dodatkowo Tosia i Lena pojechały na czysto.

W części popołudniowej w konkursach LL oraz L reprezentowała nas Olga na Mai. W konkursie LL miała miejsce zabawna sytuacja – Olga po raz pierwszy w historii swoich startów pomyliła trasę. Szkoda, bo ten konkurs w jej wykonaniu był bardzo szybki, a skoki pewne, co dawało
szansę na wysokie miejsce. W konkursie L jazda była również szybka i pewna, choć przydarzył się jeden błąd.

Zaczynamy rok od startu w zawodach i z nadziejami na wiele pozytywnych sportowych przeżyć!

30 grudnia 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

Jak dobrze zakończyć rok? Najlepiej robiąc to co się kocha, dobrze się przy tym bawiąc. Nie straszne nam 30-stki i 50-tki. To właśnie w tych konkursach Debiuty 30 i Debiuty 50 zaprezentowały się na Sylwestrowych Zawodach Towarzyskich w skokach przez przeszkody na Hipodromie Wola w Poznaniu, nasze jeździeckie pary. A były to Julka na Siwym, Tosia na Siwym, Kaja na Feniksie, Lilka na Feniksie i Julka na Gardenie.

Emocji było sporo, wszystkie przejazdy zostały ukończone, w tym część na czysto. A od Nowego Roku zabieramy się do dalszych treningów i szlifujemy naszą harmonijną współpracę z końmi.

Kończymy już 2022 rok, który dla naszego Klubu był bardzo udany. Niedługo powinien pojawić się wpis podsumowujący, ale już teraz możemy powiedzieć, że jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć sportowych naszych klubowiczek, których nie byłoby bez świetnej pracy naszych trenerów. Liczymy, że 2023 rok będzie przynajmniej tak samo udany, tym bardziej, że mamy na niego sporo nowych pomysłów.

27 listopada 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

W ostatnią sobotę listopada bardzo dużą grupą wyjechaliśmy na zawody do stadniny Cavallino w Brzozie koło Bydgoszczy. Jest to już trzeci obiekt, który poznaliśmy w województwie kujawsko-pomorskim i podobnie jak dwa poprzednie (w Turzynie i Solcu Kujawskim), zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Piękne usytuowanie, przyjazna infrastruktura – widocznie mieszkańcy tego województwa mają patent na sport jeździecki.

Jeśli chodzi o przebieg zawodów, były one dla nas bardzo udane, z wielu względów. KJ Runowo reprezentowany był przez najliczniejszą w swojej historii grupę amazonek. Wystartowaliśmy z powodzeniem w czterech różnych kategoriach (Pierwszy Krok, Drugi Krok, Mini LL 50, LL 90), kończąc wszystkie przejazdy, w większości na czysto.

Przechodzimy do konkretów. W Pierwszym Kroku Lilka na Lady, Julka na Gardenie oraz Kaja na Feniksie zaliczyły po dwa czyste przejazdy. Dla Julki i Kai były to debiuty, podobnie jak dla Gardena.

W Drugim Kroku zaprezentowała się debiutująca Tosia na Siwym (czysty przejazd) oraz dwukrotnie Jagoda na Argo.  Tosia na Siwym wystartowała również w Mini LL 50, podobnie jak Julka, która zajęła w tym konkursie 12 miejsce na ponad 90 startów. Zwieńczeniem tego dnia był popołudniowy start Olgi na Mai w LL 90, zakończony dwoma czystymi przejazdami i 8 miejscem na 54 starty.

5 listopada 2022 - Hubertus w Stajni Runowo

W pierwszą sobotę listopada wielu klubowiczów miało okazję wziąć udział w Hubertusie zorganizowanym przez naszą stajnię. Pomimo, że to już dość późna jesień, pogoda była piękna, co jest o tyle istotne, że większość hubertusowych aktywności odbywa się na dworze. Mieliśmy więc dwa wyjścia w teren, dla grupy zaawansowanej oraz średnio-zaawansowanej. Po każdym z wyjść w teren miała miejsce gonitwa za lisem, której towarzyszyły odpowiednie melodie grane na sygnałówce. Obie gonitwy były niezwykle emocjonujące, w obu lisią kitę złapały amazonki dosiadające Gardena, Lilka i Julka. Pierwsza gonitwa, bardzo spektakularna, odbyła się na dużej łące, z pięknym jesiennym lasem w tle. Druga, ze względu na mniejszy stopień zaawansowania uczestników, na placu. W obu lisem, niezwykle sprytnym i bardzo trudnym do złapania, była Pani Karolina.

Dodatkowo uczestnicy Hubertusa mieli możliwość długich terenowych przejażdżek bryczką, ciągniętą przez walijskie kuce Nelino oraz Arabian Agat-Ro. Ta atrakcja zorganizowane przez Driving Team Stawiński uświadomiła wszystkim amazonkom i jeźdźcom, jak szybka może być bryczka i ile emocji dostarczają kuce ciągnące ją w kłusie lub galopie.

Oczywiście Hubertus nie mógł obyć się bez flo dla uczestników, grochówki, bigosu i chleba ze smalcem. Stajnia Runowo na pewno godnie uczciła pamięć św. Huberta!

22 i 23 października 2022 - weekend w siodle i zawody w Stajni Runowo

W tych dniach Stajnia Runowo zorganizowała zawody, w których udział brali zarówno członkowie KJ Runowo, jak i wielu gości. Impreza, oprócz głównych zawodów skokowych, miała wiele innych atrakcji. Odbyły się zawody dla miłośniczek Hobby Horse, można było zjeść ciasta przygotowane przez uczestniczki weekendu (dochód zasilił budżet na wymianę sprzętu), a także uzupełnić braki w sprzęcie na stoisku sklepu jeździeckiego Bruge.

Główne zawody skokowe odbyły się w kategoriach 10 cm, 35 cm oraz 55 cm. Brało w nich udział 20 zawodniczek w wieku od kilkulatek po dorosłe amazonki. Zabawa była wyśmienita, zaangażowanie maksymalne, a doping publiczności żarliwy!

Całe wydarzenie było świetnie zorganizowane i dodatkowo wsparte przez Miasto i Gminę Trzcianka, Nadleśnictwo Trzcianka, Sklep Presto Zbigniew Paszko, Bruge Sklep Jeździecki oraz Zakład Stolarski Bestwood.

19 i 23 października 2022 - egzaminy na odznakę Jeżdżę Konno i Brązową Odznakę Jeździecką

W październiku nasze klubowiczki z sukcesem podchodziły do egzaminów na kolejne odznaki jeździeckie. Pani Jagoda i Tosia zdały na odznakę Jeżdżę Konno, a Jagoda, zaledwie pięć miesięcy po Jeżdżę Konno, zdobyła Brązową Odznakę Jeździecką. Wszystkie trzy klubowiczki zdawały egzaminy w stajni Podkowa Gruszczyn.

1 października 2022 - spotkanie klubowe; odnawianie przeszkód

Październik rozpoczęliśmy bardzo pracowicie, odnawiając przeszkody, potrzebne zarówno do treningu, jak i zawodów. Praca zajęła kilka godzin, ale na szczęście pogoda sprzyjała. Efekt jest imponujący, przeszkody nabrały nowego blasku (potrzebnego w jesiennej szarości), a przy okazji każda dostała swoją nazwę.

11 września 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

W niedzielę 11 września wyjechaliśmy z KJ Runowo do Rychlika na IX Święto Konia w ośrodku Leśna Podkowa. Impreza ta, organizowana od wielu lat, ma dla nas tę zaletę, że obiekty Leśnej Podkowy znajdują się raptem kilkanaście kilometrów od naszej stajni.

Pozwala to wyjechać spokojnie, bez konieczności bardzo wczesnego wstawania. Na zawody jadą trzy debiutantki – Lilka na Feniksie, Zosia na Egonie oraz Julka na Siwym oraz nieco bardziej doświadczona Jagoda na Argo. Dla Lilki jest to pierwszy start w życiu, jest też pewnie jedną z młodszych uczestniczek konkursu. Pewne, czyste przejazdy w tak młodym wieku, zwiastują piękną karierę naszej amazonki :-). Nieco starsze koleżanki również prezentują się bardzo dobrze – Zosia startuje w konkursie Debiutów razem z Lilką, a Julka w konkursie kucy na wysokości 50 cm.

Po zakończeniu naszych przejazdów możemy popatrzyć na inne konkursy, spróbować waty cukrowej i innych specjałów lokalnych wytwórców. Tym razem nie jesteśmy specjalnie zmęczeni, a droga powrotna jest bardzo krótka.

6 sierpnia 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

Tym razem udajemy się do Jaszkowa w małej grupie. Jadą Olga i Jagoda z trzema końmi (Argo, Maja i Wally), pan Marcin i rodzice. Zaliczamy dwa poranne starty w konkursie 60 cm. Olga jedzie na Wally, a Jagoda na Argo. Wally ciągle jest koniem, który musi się sporo nauczyć, niestety pierwszy przejazd kończy się upadkiem, ale drugi jest już szybki i czysty. Cele szkoleniowe dla Wally zostają zrealizowane. Jagoda na Argo kończy oba przejazdy, choć nie są one czyste. Jesteśmy jednak zadowoleni – zarówno Jagoda, jak i Argo po raz pierwszy startują w konkursie wyższym niż Debiuty.

Po południu Olga z Mają startują w konkursie LL 90 cm. Oba przejazdy są czyste. Pierwszy, po dość długiej przerwie Mai od startów, jest spokojny i pewny, daje naszej parze 10 miejsce. Drugi przejazd to już bardzo szybka i pewna jazda, skutkująca jedym z lepszych czasów w konkursie.

Po całym dniu spędzonym w podróży i Jaszkowie, zmęczeni wracamy do stajni – konie widząc swoje boksy wyglądają na bardzo szczęśliwe :-).

19 czerwca 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

W czerwcu w końcu rozpoczynamy sezon startów letnich, czyli na otwartej przestrzeni. Nie da się ukryć, że mamy miesięczny poślizg, ale znaczna część klubowiczek w maju mierzyła się z wyzwaniami egzaminów ósmoklasisty.

Na miejsce pierwszych letnich zawodów wybieramy nieznany nam obiekt – stajnię Maskawa w Nekli. Miejsce jest bardzo ładne, aczkolwiek położone dość daleko od naszej stajni, co oznacza wczesną pobudkę i daleką podróż. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, konie są grzeczne, a zawodniczki skoncentrowane. Właściwie jedyną przeszkodę stanowi rekordowy upał, sięgający 37 stopni. Na szczęście nasze starty wypadają przed południem, dzięki czemu konie i jeźdźcy znoszą wszystko dobrze. Współczujemy jednak tym, których starty wypadają w apogeum upału.

Co do naszego występu, to mamy kolejne trzy debiutujące amazonki oraz jedną debiutującą (przynajmniej w naszym klubie) klacz. Dwie z trzech debiutujących zawodniczek wypadają świetnie, zaliczając czyste pewne przejazdy – mowa o Indze na Power G oraz Julce na Siwym. Debiut pełen emocji zalicza też Lena na Feniksie – pokazując ostatecznie duży hart ducha, pomimo sporej tremy. Jagoda na Argo ma dobry drugi przejazd, choć chwila nieuwagi przynosi zrzutkę. Na koniec najbardziej doświadczona z klubowiczek – Olga, startuje na debiutującej Aiowally de Breve (wszyscy mówimy na nią Wally, nie chcąc połamać sobie języków). Dwa czyste przejazdy i widoczny zapas wysokości w skokach kończą kolejny udany dla nas konkurs. Chcielibyśmy zostać w Maskawie dłużej, może coś zjeść i wypić, oglądając kolejne konkursy, ale musimy myśleć o koniach, dla których ten upał nie jest zdrowy. Dostają dużo wody, pakujemy się do przyczep i samochodów, żeby szybko wrócić do chłodnej stajni.

Sezon letni uważamy za otwarty!

18 maja 2022 - egzamin na odznakę Jeżdżę Konno

Rok 2022 przyniósł zmiany jeśli chodzi o możliwość podchodzenia do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką (BOJ). Podejście do BOJ jest warunkowane wcześniejszym uzyskaniem odznaki Jeżdżę Konno. Ale Jeżdżę Konno to także wartość sama w sobie – potwierdzenie nabycia podstawowych umiejętności jeździeckich. Dlatego w KJ Runowo znajduje się duża grupa chętnych do uzyskania tej odznaki. Egzamin odbywa się w podpoznańskiej Podkowie Gruszczyn, która w piękne środowe popołudnie zapełnia się chabrowymi koszulkami klubowymi. Egzamin jest długi, trzeba samodzielnie wyczyścić i ubrać wyznaczonego konia, odpowiedzieć na zadawane pytania, a przede wszystkim zdać część praktyczną na placu – potwierdzenie nabytych umiejętności jeździeckich. Odnosimy pełen sukces – wszyscy nasi klubowicze, w tym ci baaardzo młodzi, zdają egzamin, otrzymują legitymacje i odznaki. Świętujemy sukces na lodach niedaleko stajni!!!

2 maja 2022 - szkolenie dosiadowe

W czasie majówki w stajni działo się wiele, ale kluczowym wydarzeniem było kilkugodzinne szkolenie dosiadowe. Najpierw wykład teoretyczny w kawiarence, a potem ćwiczenia praktyczne w małych grupkach. Instruktorzy bardzo skupiali się na szczegółach, a uczestnicy przekonali się jak są one ważne i ile dają w praktyce. Jednym słowem – praca nad detalami. Może nie bardzo spektakularna, ale jakże ważna.

9 kwietnia 2022 - zawody w skokach przez przeszkody, zakończenie sezonu halowego

Na koniec sezonu halowego 2021/2022 stawiamy się po raz kolejny na Hipodromie Wola. Dwie nasze pary startują w konkursie Debiuty 50. Dla Nikoli z Elvisem jest to pierwszy start w życiu – kolejna debiutantka w naszym klubie! Jagoda z Argo jadą ten konkurs kolejny raz, zajmując 8 miejsce na 20 startów. Na koniec Olga z Mają startują po raz pierwszy wyłącznie w kategorii L. W pierwszym przejeździe jest jeden błąd, a drugi jest już czysty i szybki. Bardzo dobra prognoza przed kolejnymi startami.

Sezon halowy był bardzo intensywny, zaczął się pod koniec września, gdy jeszcze nie istniał Klub. Startowaliśmy regularnie, z jednym wyjątkiem, gdy dojazd na zawody uniemożliwił huragan Eunice. Startowaliśmy głównie w zawodach skokowych, ale po raz pierwszy pojechaliśmy też na zawody ujeżdżeniowe. Zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, niektóre z naszych koni i większość zawodniczek pojawiły się na parkurze po raz pierwszy. Jesteśmy z nich wszystkich bardzo dumni, bo trzeba wiele pracy i odwagi, żeby zaprezentować swoje umiejętności w zawodach. Teraz czas na sezon wiosenno-letni 🙂

2 kwietnia 2022 - wielkie czyszczenie koni

Kolejna pierwsza sobota miesiąca to praca z końmi. Pomimo mało wiosennej pogody, klubowicze stawiają się licznie, w ruch idą szczotki i zgrzebła. Trzeba pomóc koniom w zrzuceniu zimowej sierści, spod której powoli wyłania się gładka wiosenna i lśniąca!

12 marca 2022 - zawody w skokach przez przeszkody

Znowu stawiamy się w dużej grupie na Hipodromie Wola. Są cztery nasze reprezentantki: Liwia na Feniksie, Zosia na Egonie, Jagoda na Argo i Olga na Mai. Są oczywiście trenerzy oraz grupa kibiców – koleżanki z Weekendu w Siodle i ze szkoły, a także rodzice. Liwia i Zosia zaliczają absolutne debiuty w konkursie Debiuty 30. Obie jadą na czysto i mogą być bardzo zadowolone ze swoich „pierwszych kroków”. Jagoda zalicza kolejny już start w konkursie Debiuty 50 i powoli może nazywać się razem z Argo „doświadczoną parą”. Na koniec dnia Olga w pięknym stylu wygrywa konkurs w kategorii LL przeprowadzony tego dnia na wymagającym parkurze. W doskonałych humorach wracamy do Runowa!

5 marca 2022 - wielkie przedwiosenne porządki

Nadszedł czas na przygotowanie sprzętu do wiosennych wyzwań – dobry jeździec musi umieć wyczyścić siodło i ogłowie, a także rozłożyć i złożyć sprzęt jeździecki.

26 luty 2022 - zawody ujeżdżeniowe

W końcu udało się dojechać. Wyjazd znowu z przygodami – musimy wstawać koło 4 rano, jedziemy z dwoma „nerwowymi” klaczami, co niestety nie może wpłynąć dobrze na ich występ na czworoboku. Szczególnie klacz Olgi – Maja, jest bardzo nerwowa. Ale pierwsze koty za płoty. W tych trudnych warunkach świetnie prezentuje się Nicole ze swoją klaczą Giulią, zajmując w ujeżdżeniowym debiucie wysokie i nagrodzone 5 miejsce. Olga kończy oba przejazdy mimo „szalejącej” Mai, a Jagoda na Argo zdobywają cenne doświadczenie.

19 lutego 2022

Niedoszły pierwszy wyjazd klubowy na zawody na Hipodrom Wola w Poznaniu, uniemożliwiony przez huragan Eunice, cztery niepocieszone zawodniczki trenują wytrwale dalej.

Luty 2022

Rejestracja KJ Runowo w Wielkopolskim Związku Jeździeckim

Styczeń 2022

Spotkanie organizacyjne i otwarcie KJ Runowo